Ar būna „vidutinių“ erelių rėksnių?

Lietuvoje gausiai perintys mažieji ereliai rėksniai turi labai panašius, tik didesnius ir itin retus giminaičius – didžiuosius erelius rėksnius. Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, didieji ereliai rėksniai yra išnykę dėl žmonių veiklos. Didieji ereliai rėksniai yra būdingi didelių pelkių, šlapynių gyventojai, todėl XX amžiuje nusausinus tipiškas buveines šie ereliai praktiškai išnyko Europoje. Pavienės poros dar peri šaurės rytinėje Lenkijos, pietinėje Baltarusijos dalyje. Lietuvoje, nepaisant intensyvių tyrimų, vykdomų nuo 2000-ųjų metų, perinčių didžiųjų erelių rėksnių porų neaptikta. Tačiau, pamario krašte, kur vyrauja užliejamos pievos ir miškai, aptikome mišrių porų, kurias sudaro mažieji ir didieji ereliai rėksniai.

Vasarą užliejamuose juodalksnynuose rastame lizde augo tarprūšinis hibridas, galima sakyti „vidutinis erelis rėksnys“. Tarprūšiniai hibridai įprastas reiškinys gamtoje, tačiau aptikti ir įrodyti tokį faktą pavyksta retai. Mus suintrigavo, kurio iš tėvų pėdomis seks hibridas į žiemavietes, nes mažieji ereliai rėksniai žiemoja pietų ir pietryčių Afrikoje, o didieji ereliai rėksniai – pietų Europoje, šiaurės Afrikoje. Tuose pačiuose Šilutės rajono miškuose aptikome ir mažojo erelio rėksnio lizdą su jaunikliu. Mišrios poros ir mažųjų erelių rėksnių poros lizdai su jaunikliais buvo vos per 3 kilometrus vienas nuo kito. Abu jaunikliai buvo paženklinti OrniTrack siųstuvais, kad būtų galima nustatyti jų migracijos kelius.

Mažasis erelis rėksnys skrido rytiniu paukščių migracijos keliu ir į Afriką pateko per Izraelį kaip ir visi iki šiol siųstuvais Europoje ženklinti mažieji ereliai rėksniai. Mišrioje poroje išaugęs jauniklis žiemoti patraukė vakariniu paukščių migracijos keliu per vakarų Europą, Ispaniją ir į Afriką pateko kirtęs Gibraltaro sąsiaurį. Iš tiesų, kolegų stebimi ženklinti didieji ereliai rėksniai žiemoti lieka Ispanijoje, Prancūzijoje įvairaus tipo šlapynėse. Todėl stebėtas hibrido elgesys nėra būdingas nei vienai iš tėvų rūšių. Mūsų paženklintą hibridą stebėjo ir kolegos ispanai. Nustebo, kad nesame davę vardo šiam retam ir įdomiam ereliui ir pavadino jį Manolo.

Mažųjų erelių rėksnių jaunikliai būna tamsiai rudi su mažomis šviesiomis dėmėmis ant plunksnų galiukų
Mišri pora įsikūrė Nemuno potvynių pavasariais užliejamuose miškuose
Mišrios poros lizde išaugęs jauniklis labai margas, turi daug šviesiai gelsvų, rusvų dėmių ant plunksnų
Hibrido sparnai taip pat labai ryškiai dėmėti
Hibrido krūtinė kone vientisai padengta gelsvai rusvomis plunksnomis
Hibridas Ispanijoje kolegų buvo pavadintas Manolo. Ant nugaros matyti baltas OrniTrack siųstuvas

PDF: Mažasis erelis rėksnys skrido į žiemavietę Afrikoje rytiniu paukščių migracijos keliu per Izraelį, o Manolo – vakariniu paukščių migracijos keliu per Ispaniją.