Planuojame pagalbą Labanoro žuvininkams

Žuvininkai – ypatingi paukščiai. Maitinasi jie tik gyva savo sugauta žuvimi, kurią dažniausiai pagauna ne iš pirmo karto. Pagavę neša į lizdą – patelei ir jaunikliams. Nors paplitę visame pasaulyje, Lietuvoje žuvininkų suskaičiuojama vos apie 40 porų. Peri šie paukščiai tik ežeringoje rytinėje ir pietrytinėje mūsų šalies dalyje.

Žuvininkai lizdus krauna taip, kad iš jų atsivertų plačios erdvės. Lizdas visada būna pačioje medžio, dažniausiai pušies viršūnėje. Išlakiuose medynuose lizdai būna pačiame aukščiausiame medyje – 30-40 m aukštyje. Labanoro girios pelkynuose šių paukščių lizdą galima rasti ir 5 metrų aukštyje, svarbu, kad aplink būtų erdvu ir ramu. Savo lizdavietes žuvininkai naudoja keliasdešimt metų. Tik su pačiais lizdais ne visada pasiseka, tiek aukštų pušų viršūnės, tiek ir liaunos pelkių pušelių viršūnėlės ne visada išlaiko didelį lizdą. Lizdams išbyrėti padeda ir vėjai, ypatingai žiemos metu. Dažnai kito tokio gero ir tinkamo lizdui krauti medžio arti nebūna. Todėl šiems paukščiams galima padėti įrengiant dirbtinį lizdą tame pačiame medyje arba kur netoliese.

Planuojame padaryti 3 tokius dirbtinius lizdus trims žuvininkų poroms, nes šiuo metu esame nustatę tiek vietų, kur žuvininkams “nesiseka” ir jų lizdai pastoviai išbyra. Šiame darbe mums labai padėtų finansinė parama stipriai lizdo konstrukcijai padaryti ir įrengti. Gal kas norėtumėte padėti Labanoro žuvininkams?

Suaugęs žuvininkas lizde su jaunikliais (www.sengire.lt)

Neaukšta pelkinė pušis su žuvininkų lizdo likučiais

Tik tiek ir liko iš buvusio žuvininkų lizdo

Visa lizdo medžiaga – guli po medžiu ant žemės

Nuotraukos iš Padėkime Ereliams archyvo