Keturi dešimtmečiai tiriant erelius

Kai už lango drėgnas šaltis ir ta tamsa, pasiimanti didžiąją dalį paros, o ant stalo garuoja arbata ir guli šūsnis vasaros užrašų – pats laikas peržiūrėti, apibendrinti, kas nuveikta per sezoną. O verčiant užrašų lapus mintys nuklysta į prisiminimus – įdomius stebėjimus, patirtus nuotykius, naujai atrastus lizdus, pirmus sužieduotus erelius. Prisiminti laikus, kai širdys buvo pilnos užsidegimo tą daryti ir atrodė, kad nėra nieko neįmanomo…
Štai mažųjų erelių rėksnių spalviniais žiedais šiemet Lietuvoje iš viso sužieduota 38, dalis jų – mūsų komandos. Jau įprasta kasmet juos stebėti, ieškoti, įlipus į lizdus paženklinti. Kurgi nebus įprasta, nes su šiais ereliais vienas iš mūsų dirba daugiau kaip keturis dešimtmečius! Kiti šią veiklą jau tęsia taip pat daugiau kaip du dešimtmečius. Tad šiuo ilgiausios tamsos metuose lauku dalinamės savo prisiminimais ir archyviniais kadrais.

O visa mažųjų erelių rėksnių žiedavimo istorija Lietuvoje siekia dar tolimesnius laikus, pirmasis šios rūšies paukštis Lietuvoje sužieduotas 1929 m., ir per tuos beveik 90 žiedavimo metų Lietuvoje viso sužieduota 740 mažųjų erelių rėksnių (iki 1979 m. tik pavieniai, didžioji dauguma po to). Pradėta nuo paprastų metalinių žiedų, nuo 2007 metų žieduojama ir spalvotais plastikiniais, kurie padeda identifikuoti daugiau žieduotų paukščių perskaitant žiedus su teleskopais ar nufotografuojant paukščius iš toliau. Na, o didžiausias mūsų komandos laimėjimas, žinoma, yra modernus paukščių ženklinimas, teikiantis nepalyginamai daugiau ir išsamesnės informacijos apie šią rūšį – siųstuvai. Jau antrus metus du mažieji ereliai rėksniai iš Kaišiadorių nešioja siųstuvus, kurie kas kelias valandas fiksuoja tikslią jų buvimo vietą ir kitus parametrus. Tikimės ir stengsimės, kad šie du ereliai yra tik pradžia naujo rūšies tyrimų etapo, ir ateityje tokių Lietuvos ambasadorių turėsime žymiai daugiau!

Už galimybę įsigyti siųstuvus dėkojame advokatų profesinei bendrijai METIDA ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui, o muziejaus Lietuvos paukščių žiedavimo centrui – už pasidalinimą žiedavimo duomenimis.

 

Pirmieji tyrimai: 1976 m. Kėdainių r. Į medžius tada lipta tiesiog taip paprastai be jokios įrangos. Nuotrauka iš S. Rumbučio asmeninio archyvo.

                                                                                                                                                                                               

Pirmieji tyrimai: 1979 m. Šilutės r. Nuotrauka iš S. Rumbučio asmeninio archyvo.

 

Tyrimai Kaišiadorių r. vykdyti 2002 m. Nuotrauka iš D. Dementavičiaus asmeninio archyvo.

 

Į skrydį paleidžiamas mažasis erelis rėksnys Kaunas – su šiuo siųstuvu jis sėkmingai skraido jau antrus metus. Nuotrauka iš Padėkime ereliams archyvo.

 

Per tuos dešimtmečius pasikeitė ir tyrimų technikos – dabar į medžius lipame su įranga, tai leidžia dirbti žymiai saugiau ir greičiau. Nuotrauka iš Padėkime ereliams archyvo.