Keliami inkilai naminėms pelėdoms

Pelėdos savo lizdavietėms dažniausiai renkasi uoksus ir dreves. O kai jų trūksta, šiems paukščiams gali padėti specialūs inkilai.

Kiekvieną rudenį ar žiemos pradžioje keliame bei tvarkome inkilus naminėms pelėdoms. Savo tyrimų plotuose kasmet prižiūrime per 100 tokių inkilų. Darbų metu keliami nauji inkilai, tvarkomi seni. Gerai sukaltas ir tinkamai iškeltas inkilas – efektyviausia biotechninė apsaugos priemonė šiems paukščiams. Nors naminės pelėdos mūsų šalyje nėra reti paukščiai, tačiau kasmet daug jų žūsta susidūrus su transporto priemonėmis (automobiliais, traukiniais), o taip pat patekus į pastatų nišas (kaminus, ventiliacijos angas ir pan.). Naminės pelėdos yra uoksiniai paukščiai, todėl ieškodamos perėjimo vietos patenka į savotiškus spąstus – įlenda į pastatą, o vėliau nesugeba išlįsti. Taip pat šie naktiniai paukščiai susiduria su perėjimo vietų stoka. Vis intensyvėjant miškų kirtimų apimtims mažėja senų, drevėtų medžių, kuriuose pelėdos peri bei slepiasi dienos metu. Geriausia pagalba šiems paukščiams – inkilai. Tinkamai iškėlus inkilus, pelėdas galima privilioti į įvairius miškus, senus parkus, sodus. O kasmet prižiūrimame inkile pelėdos gali perėti daug metų, dažnai juose slepiasi dienos metu. Todėl esant galimybei, kasmet inkilus reikia patikrinti, išvalyti, įpilti pjuvenų, nupjauti užaugančias medžių šakas. Naminės pelėdos vieni iš anksčiausiai mūsų šalyje pradedančių perėti paukščių. Kartais kiaušinius deda jau vasario mėnesį, o miestuose pasitaiko dėčių ir sausį. Todėl rekomenduojama inkilų tvarkymą atlikti iki sausio mėnesio vidurio.

Inkilo naminėms pelėdoms kėlimas (filmuota medžiaga iš Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo):

https://www.youtube.com/watch?v=SQiWrO9aFC8&feature=youtu.be

 

Inkilai pelėdoms tvarkomi dar vasarą.

 

        

Keliamas inkilas naminei pelėdai.                                                                       Tinkamai sukalti bei iškelti inkilai patinka ne tik pelėdoms, bet ir                                                                                                                                 tyrėjams – juos patogu apžiūrėti.

 

Gali būti net ir toks plastikinis inkilas, kuris patiks naminei pelėdai.